Własna działalność gospodarcza to sposób na wysokie dochody i samorealizację, której trudno doświadczyć w pracy na etacie. Jednak nie wszyscy nadają się do prowadzenia tego typu aktywności zawodowej. Praktyka pokazuje, że jest wiele osób, które dużo lepiej pracują pod kierownictwem kogoś, według z góry narzuconego planu. Takie osoby z pewnością nie powinny decydować się na własny biznes. Może nie wystarczyć im kreatywności albo woli przezwyciężenia wszystkich pojawiających się trudności.
Zanim więc zdecydujesz się na prowadzenie własnej firmy, zastanów się jakiego rodzaju jesteś osobą, tzn. czy wolisz pracować mając kogoś, do kogo możesz się zwrócić o pomoc, czy też najlepiej się czujesz, kiedy wszystko wykonujesz samodzielnie. Ważną sprawą jest odpowiedzialność. Ktoś, komu jej brakuje nie będzie dobrym szefem. Taka osoba, o ile zdecyduje się na założenie przedsiębiorstwa, powinna poszukać sobie wspólnika, który dopilnuje spraw formalnych.
Prowadzenie firmy w polskich warunkach ogólnie nie jest łatwe. Przede wszystkim trzeba zdecydować się na taką działalność, która jest nam bliska. Aby odnosić sukcesy w biznesie powinieneś (powinnaś) być ekspertem w swojej dziedzinie. Wiadomo, że nie ma osoby, która zna się na wszystkim, ale na początku swojej drogi jako przedsiębiorcy, szef firmy musi mieć wysokie kompetencje, jeśli chce się przebić na rynku. Pewną alternatywą jest posiadanie dużych nakładów na rozpoczęcie, można wtedy zatrudnić specjalistę z jakiejś dziedziny. Pamiętaj jednak, że to Ty odpowiadasz za firmę, to ciebie dotknie najbardziej, gdy ona upadnie. Zatrudniony pracownik nie będzie się tym przejmował, on jedynie chce otrzymać pensję.
O sukcesie przedsiębiorcy decydują też określone cechy charakteru. Przedsiębiorcy to osoby pracowite, wytrwałe i ambitne. Trzeba umieć postawić przed sobą cel i konsekwentnie go realizować. Przedsiębiorca musi mieć głęboką motywację własną. Prowadząc firmę jest on w dużej mierze niezależny, może sam organizować swój czas, jeśli jednak będzie za często robił przerwy albo odkładał wszystko na jutro niczego nie osiągnie. Własna firma to także nieustanny stres z którym trzeba umieć sobie radzić. Przydadzą się także umiejętności negocjacyjne i asertywność. Przedsiębiorca działa przede wszystkim dla osiągnięcia zysku, musi więc umieć negocjować z dostawcami. Własna firma łączy się także z ryzykiem. Na dłuższą metę nie da się funkcjonować bez kredytu, inwestycji czy wdrażania nowych pomysłów a to zawsze wiąże się z niepewnością. Człowiek biznesu musi też być odporny na zawiść ze strony konkurencji, czy nieprzychylne zachowania klientów.
W jednej osobie łączy się więc wiele cech, umiejętności, różne rodzaje potrzebnej wiedzy. Nie każdy potrafi w ten sposób funkcjonować. Jeśli nie wiesz, czy Ty się do tego nadajesz, przeprowadź analizę SWOT dla samego siebie. Jest to narzędzie na tyle wszechstronne, że nadaje się do zdiagnozowania nawet pojedynczego człowieka. Uwzględnij swoje cechy charakteru, posiadane kompetencje, wiedzę, umiejętności. Zastanów się jak możesz je wykorzystać.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Analiza SWOT TOWS. Wybór strategii (EBOOK)