Posted on

Kiedy potrzebne jest planowanie mediów i gdzie się je stosuje?

Kampanie reklamowe powinny być odpowiednio zaplanowane. Każdy szczegół ma ogromne znaczenie, dlatego im większą uwagę poświęcimy pierwszym krokom, tym większe szanse mamy na osiągnięcie sukcesu i zrealizowanie założonych celów.

Reklama tradycyjna

Choć coraz częściej komunikaty reklamowe zostają przeniesione do Sieci, wiele firm nadal w swoich działaniach wykorzystuje media tradycyjnie. Tu właśnie wkracza tak zwane planowanie mediów. Czym ono jest? To proces, który polega na zbadaniu rynku, wybraniu odpowiednich nośników i zaplanowaniu całej kampanii oraz zakupie miejsca. Może wydawać się to niezbyt skomplikowane, ale wymaga wiele pracy i mnóstwa analiz. Jeśli zdecydujemy się wybrać telewizję, powinniśmy sprawdzić gdzie dokładnie i o której godzinie reklamuje się nasza konkurencja. Decyzja, czy chcemy zrobić to w identyczny sposób, czy właśnie pojawiać się w telewizji w zupełnie innym czasie należy do nas. Kolejna rzecz to sprawdzenie wskaźników. Najważniejszy jest GRP. Gross Rating Points to wartość, która określa siłę kampanii w oparciu o wskaźnik oglądalności. Oczywiście to nie wszystko. Równie ważne są wszystkie wskaźniki kosztowe takie jak CPT, czy CPERP.

Osoba, która jest specjalistą w tej dziedzinie doskonale wie na czym polega cały proces i na co zwracać uwagę. Obecnie mamy do czynienia z mnóstwem różnych programów, nie każdy będzie odpowiedni dla naszego biznesu, dlatego należy dokładnie wszystko przeanalizować.

Główne zastosowanie

Jak sama nazwa wskazuje planowanie mediów  stosowane jest w kampaniach, podczas których konieczny jest zakup miejsca reklamowego w mediach tradycyjnych. Niezależnie od tego, czy jest to reklama telewizyjna, billboard sponsorski, spot radiowy, czy graficzny przekaz w prasie – planowanie mediów obejmuje to swoim zakresem. Niektórzy mogliby pomyśleć, że mniejszym nakładem finansowym z tym samym przekazem szybciej dotrzemy do osób korzystających z Sieci, nie zawsze jednak tak jest. Niektóre branże powinny kierować swoje działania w stronę mediów tradycyjnych, ponieważ właśnie tam znajduje się znaczna część ich grupy docelowej.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Analiza SWOT TOWS. Wybór strategii (EBOOK)