Posted on

Konkurencja firmy to istotne zagrożenie

Konkurencja firmy to istotne zagrożenie

Żadna firma nie funkcjonuje na rynku sama. Zawsze musi uważać na konkurencję, która może rozpoznać potrzebny klientów i spełniać ich oczekiwania lepiej od niej. Firmy rywalizują ze sobą, aby sprzedawać więcej, budować własną markę i przyzwyczaić do siebie jak największą rzeszę klientów.

W celu właściwego zdiagnozowania konkurencji, trzeba ją poznać. Zebrać informacje umieszczane w internecie, wszelkie biuletyny i ulotki publikowane przez konkurentów. Warto śledzić prasę branżową, aby zapoznać się z nowościami, gromadzić opinie klientów o produktach sprzedawanych przez konkurencję. Powinieneś znać odpowiedź na pytanie dlaczego klient wybrał ten a nie inny produkt, jakimi kryteriami się kierował. Tylko wtedy zrozumiesz jakie są jego potrzeby i dlaczego Twój konkurent odpowiada na nie lepiej od Ciebie.

Do analizy wybierz kilku konkurentów. Zwróć uwagę na to czy rzeczywiście należy się do nich porównywać, ponieważ być może działają oni na innych rynkach i tak naprawdę nie stanowią dla Ciebie konkurencji. Z kolei inne firmy, których do tej pory nie brałeś pod uwagę, mogą „podbierać” Ci klientów. Postęp jest sprzymierzeńcem, ale też i wrogiem. Wiele rzeczy, które kiedyś wymagały bezpośredniego kontaktu, dzisiaj można wykonywać online, wiele produktów niegdyś pierwszej potrzeby, dzisiaj jest zastępowanych przez inne.

Nie bądź jednak dla siebie jedynie krytyczny. Prawdopodobnie Twoja firma robi wiele rzeczy lepiej od konkurencji. Musisz tylko odkryć co to jest. Dowiedz się w jakich obszarach jesteś skuteczniejszy, co stanowi Twoją przewagę konkurencyjną. To na niej możesz się oprzeć budując strategię firmy.

Szukaj właśnie tych różnic. Jeśli Twój produkt niczym nie różni się od produktów konkurencji, to klientowi będzie wszystko jedno od kogo go kupi. Najczęściej zdecyduje poprzez wybór tego, co jest tańsze. Wojna cenowa z kolei nie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenie firm. Prowadzenie działalności gospodarczej rodzi koszty, które trzeba pokryć, jak również firmy powstają po to, aby generować zysk.

Dokładnie przeanalizuj więc co stanowi o przewadze Twojej firmy nad konkurencją. Jeśli po dokonanej analizie dojdziesz do wniosku, że część firm jest lepsza od Ciebie, a mimo to klienci nie chcą korzystać z ich usług, tylko wybierają Twoją firmę, to musisz dowiedzieć się dlaczego tak robią. Tylko w ten sposób dowiesz się jaka jest Twoja prawdziwa przewaga konkurencyjna.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Analiza SWOT TOWS. Wybór strategii (EBOOK)