Posted on

Marketing i sprzedaż wspólne działania

Marketing i sprzedaż wspólne działania

Marketing i sprzedaż mają ze sobą wiele wspólnego. Współpraca pomiędzy tymi sektorami wymaga wielu kompetencji, dlatego nie zawsze jest ona harmonijna. Komfort przy tego typu pracy to stan idealny. Jak sprawić, żeby zawitał w Twojej firmie? Marketing i sprzedaż są działami, które są odpowiedzialne za sukces firmy, utrzymanie się jej na rynku oraz rozwój działalności. Co robić, aby zmniejszyć ilość nieporozumień pomiędzy oboma sektorami firmy? Jak dokonać integracji marketingu ze sprzedażą? O tym w dalszej części artykułu.

Marketing wraz ze sprzedażą mają wspólną historię, a toczyła się ona w następujący sposób. Pierwszym czynnikiem, dla którego zaczęto myśleć o roli marketingu i sprzedaży był wzrost zapotrzebowania, a więc zwiększona ilość produkcji. Kolejnym etapem był wzrost roli handlu w ciągle rozwijającym się świecie. Cywilizacja postępowała w rozwoju, a wraz z nią wzrastało zapotrzebowanie na dany produkt. Zapotrzebowanie to skutkowało większą ilością producentów i sprzedających.

Rosło więc znaczenie umiejętności prezentacji produktu, czyli marketingu wraz z umiejętnością jego sprzedaży. Później rynek pragnął zaspokoić potrzeby klienta, zaczęła się więc analiza rynku i próby jak najskuteczniejszego dopasowywania oferty do klienta. Współcześnie marketing to również umiejętność prezentowania, budowania zaufania, reklamowania danej marki, czyli zarządzania wizerunkiem firmy. Wizerunek firmy to oczywiście pierwsza gałązka do skutecznego sprzedawania produktu i w dużej ilości.

Oznacza to, że sprzedaż i marketing nie mogłyby bez siebie istnieć. Wspólnie określają one stabilność i dynamikę rozwoju firmy. Ich współdziałanie to główne zadanie menadżerów, aby potrafili je utrzymać na wysokim poziomie.

Historycznie rzecz ujmując, pierwsza była sprzedaż produktu, jednak z dalszej części historycznych doniesień wiemy, że marketing skutecznie wspomaga sprzedaż, a współcześnie nie mogłaby sprzedaż istnieć bez skutecznego marketingu. Marketing kreuje wizerunek, kreuje markę, dopasowuje produkt do potrzeb klientów. Sprzedaż ma za zadanie przyswoić te informacje i umiejętnie skomponować w perswazyjną zachętę do kupna przez konkretnego klienta.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Analiza SWOT TOWS. Wybór strategii (EBOOK)