Posted on

Rola priorytetów w życiu

Rola priorytetów w życiu

Każdy ma jakieś priorytety w życiu w zależności od tego, czym się zajmuje, co robi i dokąd zmierza. Wartości, którymi się każdy z nas kieruje, wyznaczają trasę naszej drogi życiowej i działania. Bez ustalenia tego, co jest ważne a co nie, tak naprawdę nie miałby miejsca żaden sukces.

A czy Ty kierujesz się jakimś własnym systemem ważnych dla Ciebie rzeczy? Dążysz do osiągnięcia czegoś, mając na uwadze własne wartości?

Ustal własne priorytety, jeśli zamierzasz coś osiągnąć w życiu.

Fakt, może brzmi to banalnie. Przecież każdy to wie – można by powiedzieć. Tak, każdy wie, co znaczą te słowa, jednak rozglądając się dookoła, można zaobserwować i stwierdzić, że problem nie leży w zrozumieniu tych słów tylko wdrożeniu ich w życie, jak i własnych postanowień, tego, co faktycznie jest ważniejsze niż cała reszta. I tutaj następuje zderzenie fali ze skałą. Jak dobrze przyjrzysz się otoczeniu, zobaczysz, że ludzie wiele mówią o własnych priorytetach, o tym, jakie są dla nich ważne, lecz tak naprawdę tylko na mówieniu się zazwyczaj kończy. Ile osób, które znasz i spotykasz, faktycznie kieruje się nimi w życiu i ile z nich osiąga jakiekolwiek sukcesy? Podejrzewam, że ich liczba nie będzie imponująca.

Nie od dzisiaj wiadome jest, że mówić a zrobić to wielka różnica. Powiedzmy, że ktoś ma zamiar pozbyć się kilku kilogramów i w tym celu ma zamiar regularnie biegać. Postanawia, że teraz będzie to dla niego sprawa priorytetowa, albowiem ma zamiar schudnąć i mieć lepszą kondycję a co za tym idzie zdrowie również. W porządku, postanowienie to jedno i super jak już jest. Jednak zostało jeszcze wykonanie, czyli inaczej mówiąc test dla ustalonego priorytetu. Jeśli taka osoba się faktycznie zaweźmie i dzień w dzień regularnie będzie biegać nie ważne czy na zewnątrz pada deszcz, świeci słońce bądź wieje wiatr to z pewnością po niedługim czasie widoczne będą pierwsze efekty, które zmotywują ją do dalszego działania. Jeśli okaże się jednak, że na postanowieniu się skończy, bo akurat fajny film w telewizji leci, kumple dzwonią, żeby do pubu na piwo wyskoczyć albo będzie wymówka, że jutro zacznę, bo środa to niezbyt dobry dzień to powiedzmy sobie szczerze, dla takiej osoby własny cel i priorytety są w tym momencie warte tyle ile jej podejście do nich. W tym wypadku nie przedstawiają żadnej wartości. Tak niestety działa większość ludzi. Na początku jest brawura, ekscytacja, mocne postanowienie zmian no i właśnie… co dalej? Najczęściej nic.

Jeśli masz priorytety, kieruj się nimi.

Oczywiście chodzi o takie, które są pożyteczne i przynoszą Ci korzyści. Jest jeszcze jedna rzecz, o której trzeba wspomnieć. Czasami ludzie mają również krzywo poustawiane priorytety. Mało istotne i znaczące rzeczy stoją wyżej w hierarchii od tych ważniejszych, dlatego tak istotne jest właściwie je poustawiać. Jeśli masz ochotę być świetnym muzykiem, gitarzystą, to do tego celu nie przybliży Cię jeżdżenie na deskorolce, na której lubisz jeździć tylko ćwiczenie na gitarze zamiast jazdy. Kiedy skończysz ćwiczyć, wtedy możesz hulać na deskorolce, nie na odwrót. 5 godz. jazdy deskorolką, 5 min ćwiczenia na gitarze nie uczynią z Ciebie profesjonalisty i wirtuoza gitary. To mały przykład oddający sens priorytetów.

Zatem należy pamiętać o tym, żeby ustalić to, co ma zamiar się osiągnąć i co w związku z tym trzeba będzie zrobić. Inaczej mówiąc ustalić priorytety i oczywiście kierować się nimi po to, żeby odnieść spektakularny sukces, jakiego pragniesz dla siebie.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Analiza SWOT TOWS. Wybór strategii (EBOOK)