Pieniądze to nie wszystko…nawet w życiu zawodowym. Zadowolenie z dobrej atmosfery w miejscu pracy i budujące relacje z przełożonym, mogą okazać się znacznie ważniejsze niż kwestie finansowe. Pracownicy, którzy są traktowani z szacunkiem, są też zwykle bardziej produktywni. Warto o tym pamiętać, chcąc odnieść sukces z pomocą profesjonalnego zespołu pracowników.
Oto kilka rzeczy, o których marzą pracownicy:
1) Pracownicy chcą być dumni ze swojego miejsca pracy
Kiedy ktoś pyta nas, gdzie pracujemy, to naturalne, że chcielibyśmy móc się swoją pracą pochwalić, zamiast dukać pod nosem niewyraźne usprawiedliwienia. Chcielibyśmy także, aby nasze miejsce pracy robiło na innych pozytywne wrażenia, a nie żeby wywoływało u nich litość, czy zdegustowanie.
2) Pracownicy chcą być traktowani sprawiedliwie
Wszyscy znamy utartą formułkę: “Nie ma sprawiedliwości na tym świecie”. Mimo to żaden z pracowników zapewne nie życzy sobie, aby jego przełożony czynił jego życie jeszcze bardziej niesprawiedliwym. Pracownicy nie znoszą faworyzowania w miejscu pracy. Oczekują, że nagrody, premie i awanse otrzymają ludzie, którzy rzeczywiście przykładają się do swojej pracy, a nie jednostki, które umieją przypodobać się przełożonym.
3) Pracownicy chcą mieć przełożonego, którego mogą szanować
Pracownicy nie tylko chcą być szanowani przez przełożonego, ale chcą też, aby ich przełożony zasługiwał na szacunek. Chcą mieć poczucie, że przełożony naprawdę zasługuje na ich lojalność i poświęcenie w sytuacjach kryzysowych.
4) Pracownicy chcą, aby ich wysłuchano
Pracownicy nie lubią, kiedy przełożony nie znajduje ani chwili, aby ich wysłuchać i jest głuchy na ich potrzeby. Pracownicy nie oczekują, że szef zawsze posłucha ich rady, ale ważne jest dla nich jego uwaga i zainteresowanie ich problemami i pomysłami.
5) Pracownicy chcą mieć prawo do życia prywatnego
Dla wielu szefów (szczególnie prywatnych właścicieli) praca jest całym życiem. Pracownicy z kolei myślą, że ich całym życiem jest rodzina, przyjaciele i hobby. Nawet jeśli są oddani swojej pracy, nie są szczęśliwi kiedy praca zabiera im cenne godziny z prywatnego życia.
6) Pracownicy chcą, aby przełożony ich nakierowywał, ale nie lubią micromanagementu
Pomoc przełożonego jest mile widziana wtedy, gdy:
– pracownik jej potrzebuje i sam o nią poprosi;
– mamy do czynienia z trudnym zadaniem i potrzebna jest pomoc bardziej doświadczonej osoby.
To, czego najmniej potrzebują pracownicy, to przełożony, który miesza się w wykonywanie każdego najmniejszego zadania i patrzy na ręce pracownikowi, który stara się wykonać swoje obowiązki.
7) Pracownicy chcą mniej stresu w pracy
Ludzie nienawidzą poczucia, że mają więcej pracy niż czasu. Chcą, aby przełożony z rozwagą planował ich zakres obowiązków i wyznaczał realne do osiągnięcia cele, tak aby nie stwarzać niepotrzebnie nerwowej atmosfery w miejscu pracy.
8) Pracownicy chcą czuć się pewnie i bezpiecznie
Żaden rozsądny pracownik nie oczekuje, że będzie całe życie pracował u jednego pracodawcy. Jednak trudno jest się skoncentrować na pracy, kiedy masz poczucie, że zwolnienie wisi nad twoją głową niczym katowski topór. Pracownik chce mieć poczucie, że nie traci czasu i sił, kiedy solidnie przykłada się do wykonywania swoich obowiązków.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Analiza SWOT TOWS. Wybór strategii (EBOOK)